13 libri di autori maltesi Hai bisogno di leggere

TheMummichogblog è un partecipante al Amazon Services LLC Associates programma, un programma di affiliazione pubblicitario progettato per fornire un mezzo per siti per guadagnare tariffe pubblicitarie con la pubblicità e il link al amazon.com. Amazon, il logo di Amazon, AmazonSupply, e il logo AmazonSupply sono marchi di Amazon.com, Inc. o delle sue affiliate.

13. Twee, Teodor Reljic
Elizabeth, op haar jaarlikse somervakansie in Malta met haar familie, ly aan ‘n hartaanval en strokies na ‘n koma. Met geen teken van herstel op die horison, is haar jong seun William verloor. Maar William se ma het verlof iets agter. Stories wat sy sou hom vertel, oor ‘n jong seun met die naam Vermillion, wat in ‘n ver land tussen twee heuwels geleef.

Bonus: Undertow
Undertow is ‘n boeiende versameling van verhale van migrante en Maltese mense oor hul ervaring van reis, en die bou van ‘n gevoel van ‘n huis. Die stories volg die verskillende reise mense neem, en die kontinuïteit tussen die idee van ‘tuisland’ en huidige lewe. Die boekbekendstellings Donderdag 16 Junie.

Lees Gif
Wil hierdie wonderlike stapel ongelooflike romans wen? Kop op oor na ons Facebook post en vertel ons wat Maltese boek is jou gunsteling, en jy kan hierdie pragtige Sette Libri wen vir Sette giugno van Merlin Uitgewers!
Die artikel is opgedateer om die titel “Fil-Mergħat tal-Impossibbli” reg te stel.

13 Books By Maltese Authors You Need To Read This Summer

———–

13 Librat nga autorët Maltese ju duhet të lexoni këtë verë

Verës është vetëm rreth qoshe dhe ne fund mund të kalojnë kohën lounging nga deti me një pije të gjatë, dhe një libër të mirë. Nëse jeni duke kërkuar për diçka pak më afër shtëpisë se Mordor, ju mund të dëshironi të shikoni këto 13 tituj të mahnitshme nga autorë malteze.

Falë miqve tanë në Merlin Botuesve ne kemi një pirg të bukur të 7 të këtyre librave për të dhënë larg për një fitues me fat, kështu që lexoni në për të parë se si ajo mund të jetë e juaja!

Harley Quinn Reading
1. Dak li l-lejl iħallik tgħid, Pierre J. Mejlak
Si një nga vetëm dy librave të Maltës gjithnjë kanë fituar Çmimin e BE-së për letërsi, kjo është një domosdoshmëri-lexuar për të dashuruar e fiction bashkëkohore.

2. Çfarë ndodh në qëndrime Brukselit në Bruksel, Guze STAGNO
Titulli Pavarësisht, kjo është klasik STAGNO në gjuhën malteze, një marrë qeshur dhe Insightful në Island quintessential maltez gjetur veten në kryeqytetin e Bashkimit Evropian. Ajo gjithashtu përmban atë që është ndoshta skena gjatë seksit në letërsi maltez, në 5.000 fjalë dhe numërimit.

3. Kulħadd Halla Emri warajh, Clare Azzopardi
Ndoshta shkrimtari më i mirë i gjeneratës së saj, kjo është Azzopardi në të mirë të saj. Kulħadd Halla Emri warajh ndjek historinë e nëntë karaktere të paharrueshme femra.

4. Sqaq l-Infern Simoni Bartolo dhe Loranne Vella
Sqaq l-Infern teknikisht është libër për fëmijë, por lexohet gjerësisht nga të rriturit dhe ndoshta librin e parë Maltës mbikalesë, ky libër dhe dy pasojat e saj kishte sjellë fantazi në literaturën maltez, shkatërrimtar të gjitha të dhënat lokale të shitjes në proces.

Spongebob Reading
5. Il-Hajja Sigrieta tan-Nanna Ġenoveffa, Trevor ZAHRA
Nanna raunchiest dhe më i famshëm Maltës – kjo rriturit Only histori është një domosdoshmëri-lexuar. A qesh një minutë.

6. Fil-Mergħat tal-Impossibbli, John Bonello
Steve Ebejer nuk është koha mesatare udhëtar tuaj. E tij është një fuqi e pakontrollueshme, e cila do të thotë se ai mund të gjeni veten thithur nga të tashmen dhe hedhur në një kohë dhe vend, në çdo moment. Dhe çdo herë ai ka për të shpëtuar botën. Pra flakta ju nuk do të jetë në gjendje të presin për të marrë në duart tuaja në vazhdim të saj Jien Wieħed Minnhom

Ġralu 7. X’Seta ‘lil Kevin Cacciattolo ?, Mark Vella
Fituesi i edicionit të parë të konkursit Abbozz për të shkruar të re. Perfect për të gjithë ata që kanë jetuar fëmijërinë e tyre në vitet tetëdhjetë.

8. Is-Sriep Reġgħu Saru Velenużi, Alex Vella Gera
Ky libër ka shkaktuar një tronditje të madhe, kur publikohet, pjesërisht për komplot i saj rrotullohen rreth një komplot fiktive për të vrarë kryeministrin Dom Mintoff, pjesërisht për famë e autorit me eksplicite, skena seksi goxha grafike.

foshnja Reading
9. Qed Nistenniek Nieżla max-Xita, Pierre J. Mejlak
Libri përcaktimin e dekadës së saj – Mejlak këtu tregon se si letërsia Maltese mund të hap me kohën, kozmopolit dhe argëtim.

10. Gramma, Leanne Ellul
Një shtesë e fundit në kanunit, Gramma bë titullin më të shpejtë të shitur fiction vitin e kaluar, – kjo është një interpretim shumë të ngarkuar e të jetuarit me anoreksi. Gramma ishte i frymëzuar nga përvojat e një Leanne s personale dhe sjell realitetin e dhimbjen e atyre që vuajnë nga çrregullime të hahet.

11. Lucy min ?, Lara Calleja
Ky roman debutues theu një rekord shitjesh në libër-nënshkrimin e natës. Historia fiction është arritja e një akord me lexuesit e rinj urbane, të cilët identifikojnë me karakter kryesor në libër. Lucy është një vajzë “, i cili nuk dinte asgjë”. Ajo nuk kishte asnjë ide se si për të mbajtur një baner në një protestë mjedisore; ajo kurrë nuk kishte parë një njeri lakuriq; ajo kishte një seri të datave të pashpresë dhe më pas ajo u takua George.

Sherlock Reading
12. Me emrin e Princit, Liam Gauci
Me Në emër të Princit, Liam Gauci çimenton rolin e tij si historian më të ri dinamik Maltës, dhe subjekt çështje – Corsairs malteze gjatë viteve të Urdhërit – përputhet me entuziazmin infektive e qasjen e tij. Përforcuar nga hulumtimet nga arkivat noteriale, paraqet Gauci corsairing si një biznes – jo më shumë, jo më pak – që ishte e drejtuar kryesisht nga një grup ngjyra, kozmopolit të personazheve që ishin me të vërtetë vetëm për të fituar një dollar të shpejtë.

13. Dy, Teodor Reljiç
Elizabeth, në festën e saj vjetore verore në Maltë me familjen e saj, vuan nga një sulm në zemër dhe rrëshqet në një gjendje kome. Me asnjë shenjë të shërimit në horizont, djali i saj i ri William është e humbur. Por nëna e William ka lënë diçka prapa. Tregime ajo do të them atë, në lidhje me një djalë i ri me emrin Vermillion, i cili ka jetuar në mes të dy kodrave në një vend të largët.

Bonus: Undertow
Dallgës është një koleksion magjepsës të tregimeve të emigrantëve dhe njerëzve Maltese rreth përvojës së tyre të udhëtojnë, dhe ndërtimin e një ndjenjë të shtëpisë. Historitë ndiqni udhëtimet e ndryshme njerëz të marrë, dhe vazhdimësinë në mes të idesë së ‘atdheut’ dhe në jetën e tanishme. Libri nis e enjte 16 qershor.

Amazon e il logo di Amazon sono marchi di Amazon.com, Inc., o delle sue affiliate.

http://xzh.i3geek.com