Categories
TheMummichogblog.com

“25/03/2020 Numero 14 per u

www.gov.mt/en/Government/DOI/Press%20Releases/PublishingImages/Pages/2020/March/25/pr200555/Covid%20bulletin%20Issue%20No%2014%20-%20English.pdf

“————————————————– ————————————————– ——–

Deals a Promotiounen

Shop Haut d’Deals, Lightning Deals a limitéiert-Zä während aus Amazon.com

amzn.to/2ZOEcui

(Note: Fro Link)

Baséiert zu # mat Inhalt vun # # # # # #

Wëllen eis ze Maschinn Är Inhalt iwwersetzen? Kontaktéiert eis per Email: mummichogblog@gmail.com

Inhalt Maschinn-iwwersat vun TheMummiChogBlog

themummichogblog.com/

Sitemap: themummichogblog.com/sitemap.xml

RSS: themummichogblog.com/sitemap_index.xml

Recommandéiert reesen Site: centretravel.blogspot.com

23 Grënn ze ginn engem kathoulesche

www.catholicdoors.com/misc/23reasons.htm

Vive Mary, voll vu Gnod.

Eiser Här ass mat dir.

Geseent sidd Dir ënnert de Fraen,

a geseent ass d’Fruucht vun dats,

Jesus.

Helleg Maria, Gottesmamm,

biet fir eis Sënner,

elo an an der Stonn vun eisem Doud.

Amen.

Firwat zu Lëtzebuerg investéieren?

Special Ureizer vun der lëtzebuerger Regierung fir auslännesch Investisseuren ugebueden

Et gi Saachen gedroen vun Affär Ureizer déi Malta Regierung proposéiert fir auslännesch Investisseuren. Dës meeschtens och Dispositiounen vun immovable Propriétéit, mëll Prêten, Prêt Garantien, Prêt Zënssaz Subsiden, Aarbeschts- a Formatiounen Hëllef suergt. Et ginn och vill Steieren Ureizer déi Malta Regierung zu Investisseuren gëtt. Dozou gehéiert Steier Credits op Investissementer. D’Regierung stellt och Investitioun Kannergeld wéi eng 50% steierlecher Ofsénkung op Planz a Maschinnen a 20% Ofsénkung op industriell Gebaier oder Strukturen. Et ginn och Ureizer fir Aarbechtsplazen a Steieren Verträg.

investineu.com/content/invest-malta

Verzichterklärung: “”https://themummichogblog.com/ iwwerhëlt keng Verantwortung oder Haftung fir all Feeler oder Noléissegkeeten an den Inhalt vun dëser Säit. D’Informatiounen zu dësem Site Texter ass op en gëtt “”ass als”” Basis mat keng Garantien vun Vollständegkeet, Richtegkeet, Nëtzlechkeet oder timeliness … “”

Verzichterklärung: “”Dëst Post enthält Copyright Material de Gebrauch vun deenen huet net ëmmer vum Copyright Besëtzer speziell autoriséiert ginn.””

Iwwert: theMummichogblog.com (gegrënnt an 01/07/2019) soll Informatioune méi zougänglech vun Maschinn Iwwersetzen Inhalt ze maachen. Eis Akommes ofgeleet aus Fro Marketing. Mir förderen Produiten a kréien Akommes am Retour (Kommissioun). Wann dir gären e Post ze läschen mat de Link Dir en E-Mail ze schécken mummichogblog@gmail.com eis wëllen ewechhuelen.

iwwert themummichogblog.com

La Vita DEGLI italiani Che vivono engem Malta.
Guida Di Italia op-Linn con informazione utile E gratuite pro chiunque Voglia venire zu vacanza engem Malta E vivere Nell “”ISOLA.
Un sito Internet dedicato Alla diffusione Di notizie zu LINGUA Italiana concernenti Malta E l’arcipelago lëtzebuerger.
Consigli E recensioni Su negozi, locali, Fall ecc
Eventi E manifestazioni.
Possibilità Di lavoro … Ed altro ancora.
Aggiungete tutti gli italiani Di vostra conoscenza Che vivono sull’isola di Malta.
Blog dedicato agli italiani Che lavorano, studiano o vivono engem Malta!
Speriamo Che ech contenuti del sito siano utili engem Chi si trasferisce engem Malta pro qualche kadréiert … qui potrete trovare interviste, informazioni, consigli E dritte pro poter vivere al MEGLIO la vostra esperienza lëtzebuergesch!
ISOLA di Malta.
Storie Di Italiani engem Malta.
————————————————– ————————————————– ——————–”
“25/03/2020
Број 14
за повеќе информации и
надградби посета www.covid19.gov.mt
линија за помош
111/2132 4086
Здружението на Малта работодавачи изјави дека пакетот на финансиски мерки презентирани од страна на Владата е
еден од позитивна финансиска помош и е резултат на колективната консултации. Стопанската комора во меѓувреме
изјави дека е задоволен со мерките што треба да им помогне на бизниси најмногу погодени од Covid-19, ова додека славејќи на духот
на dialgoue со која владата продолжи во ова прашање. На Малта комора на малите и средни претпријатија инсистираше на тоа дека овие
мерки ќе им даде спас за бизниси кои имаат потреба, така што тие можат да се заштитат работните места. На Стопанската комора Гозо
и Здружението на Гозо туризам изјави дека финансиски стимулации му даваме важност на посебните околности
влијаат Gozitan бизниси. Хотели и ресторани Здружението на Малта ја пофали посветеноста на премиерот
да се види дека туристичката индустрија е во позиција да ги надминат предизвиците поставени од страна на Covid-19. Генералниот работници
Во меѓувреме унија изјави дека мерките се обезбеди гарантирано минималната плата за оние кои работат во повеќето
засегнатите сектори.
ПОЗИТИВЕН РЕАКЦИЈА НА
ПАКЕТ НА ФИНАНСИСКИ МЕРКИ
ПРИДОНЕС НА БАНКИ
Банката на Валета најави мерки за поддршка за своите клиенти кои се погодени од економската ситуација
изведен со Covid-19. Bov започна мораториум на не помалку од 3 месеци на капитал, како и на
интересот и да се примени и за станбени кредити и лични заеми. Границата за пречекорувања и кредитни картички
без дополнителни трошоци е зголемена. Пријави за нов распоред на станбени кредити и лични заеми се
исто така се отстрануваат, исто како и трошоци за продолжување на повлекувања и употреба на кредитот.
за повеќе информации и
надградби посета www.covid19.gov.mt
линија за помош
111/2132 4086
25/03/2020
Број 14
19 нови случаи на Covid-19 беа потврдени во последните 24 часа. 8 од случаите се поврзани со патување во странство,
4, кои веќе имале контакт со лицата заразени со вирусот кој веќе е идентификуван од страна на
здравствени власти, а 7 се заразени преку локалните пренос, со изворот на вирусот се уште не
констатира. Меѓу овие нови случаи постои една постара личност од 81 години, кои досега не чини да се
имаат компликации. Од друга постара личност од 61 години се уште е на ITU, но не е во критична состојба.
Вкупниот број на лица кои досега беа позитивни за присуството на вирусот сега е 129.
Нови случаи
Бројот на брис тестови се забрза со цел да се идентификуваат оние кои имаат вирус и да се изолира
ги веднаш, со цел да се намали нејзиното ширење. Како што од вчера, лабораторија патологија на Матер
Dei болница почна да ги брисеви во четири различни термини во текот на денот, наместо три, како на
досегашната практика. Всушност, во последните 24 часа, 488 беа земени брисеви. Малта, останува меѓу земјите
кои се најмногу брисеви, и досега 3819 биле земени: од нив, 2.605 се земени од луѓе
присутните симптоми и 1218 беа земени од луѓе кои биле примени во болница со дишењето
тешкотии. Бројот на позитивни случаи од такви тестови зависи од секој еден од нас. Ние треба да
работат заедно со цел да не се продлабочи ширењето на коронавирус.
Брисеви И ТЕСТОВИ
за повеќе информации и
надградби посета www.covid19.gov.mt
линија за помош
111/2132 4086
25/03/2020
Број 14
претпријатија се
ОСТАНАТИ ЗАТВОРЕНИ
Храна и пиење претпријатија продолжија почитување на прописите наметнати врз нив да остане
затворен, со цел за ширење на Covid-19 да се намали. Во последните 24 часа, биле извршени 800 прегледи
во Малта и уште 150 во Гозо. Никој не бил фатен кршење на овие прописи. Остатоците на жалба
дека на соработка, како од страна на клиентите и од јавноста да не congegrate пред готова
претпријатија, но да се задржи нивната оддалеченост. Можете да пријават злоупотреби на 21.692.447.
Прегледи на оние кои биле
карантин
Полицијата, заедно со здравствените власти и претставници од Министерството за цивилна заштита,
спроведени 329 контроли во Малта и Гозо. Во текот на овие инспекции, еден човек кој бил фатен
кршење на законот беше казнет. Како и секогаш, посмртните останки на жалбата дека секој треба да биде одговорна и
соработува со директивите кои се издадени од страна на властите.
за повеќе информации и
надградби посета www.covid19.gov.mt
линија за помош
111/2132 4086
25/03/2020
Број 14
линии за помош
25981000 – За оние кои имаат прашања во врска со образовниот сектор и
влијанието на коронавирус
21692447- За хотелиери и туристи кои имаат прашања во врска со
најави мерки.
25903030 – За стари лица лишени од поддршка кои се потребни лекови, готови
оброци или прехранбени производи (овошје и зеленчук).
25469111 – За оние кои работат во индустријата за игри.
21411 411 – За оние во задолжителното карантин кои имаат потреба одредбите од
храна и лекови
144 – За оние кои бараат информации за финансиски мерки
спроведено од страна на Малта претпријатија.
153 – За оние кои бараат информации за финансиски мерки
спроведено од страна на Одделот за социјално осигурување.
2204 2200 – За Малтешки жители кои биле фатени во една од висок ризик
земји и сакаат да се вратат на Малта
111 – За оние кои се чувствуваат симптоми на COVID-19 или кои сакаат повеќе информации