Indipendente 10680 WireE stato molto tempo da qua

TheMummichogblog è un partecipante al Amazon Services LLC Associates programma, un programma di affiliazione pubblicitario progettato per fornire un mezzo per siti per guadagnare tariffe pubblicitarie con la pubblicità e il link al amazon.com. Amazon, il logo di Amazon, AmazonSupply, e il logo AmazonSupply sono marchi di Amazon.com, Inc. o delle sue affiliate.

04 CHAMPERS Posh sende burri vënë në pitchers
H (= burri) në Campers (= “pitchers”, i.e. ato tenda pitching!)

10 mrekulluan botues Comic majtas, redaktor i habitur
Marvel (= botues komik) + L (= majtas) + ED (= editor)

rënie e ekspres mesatare 11 Soave VERONA-së
Fshehur ( “i”) në “Espresso mesatare”; Soave është një e thatë, i zbehtë verë të bardhë nga një rajon në lindje të vogël të Veronës, pra “rënie VERONA-së (e alkoolit)”

12 Sukses JUST në projekt nga një favorite
S (= sukses, në Obituaries) në dal (= projekt, rrinë jashtë); p.sh. Unë vetëm e bëri atë = kam bërë atë me një favorite

13 transactor Player i cili është ndezur ndoshta anët merr negociatorin
Cryptically, një lojtar ( “aktor”) i cili është ndezur ndoshta anët, dmth ka pasur një ndryshim seksi, mund të përshkruhet si një “trans-aktor”?

15 HARVEST Mbledhja dëgjon TV transmetim
* (Dëgjon TV); “Transmetuar” është tregues anagram

16 CHEESE Shkurtimisht duartrokasin Cheshire jug-lindje ndoshta
CHEE <r> (= duartrokasin; “shkurtimisht” do të thotë letra e fundit ra) + SE (= jug-lindje)

19 swoops Na vjen keq pas sulmit nosedives bosh
S <ho> W ( “bosh” do të thotë të gjithë, por për herë të parë dhe letra e fundit janë të rënë + OOPS (= keq, si thirrje)

21 Polemika Stafi marrë bug ndoshta krijon polemika
POLE (= stafi, shufra) + MIC (= bug mundur, dmth një mikrofon i fshehur)

22 ekoturizmin Cruise shumë ndryshohet shpesh pranë Maltës për diktim balenë?
* (CRUISE SHUME) + M (= Malta); “Ndryshohet shpesh” është tregues anagram; diktim balenë mund të përshkruhet si një formë e ekoturizmit

25 MEAD Nëna kujton gëlltitjes pije energjike
E (= të energjisë) në MAD (DAM = nëna, e kalit, “kujton” tregon ndryshim)

mbrojtjes 27 Alibi Bimbo Boxer rregullisht ndërpret-së
<B> I <M> B <o> ( “rregullisht” mjetet letra alternativ vetëm) në Ali (= boksier, dmth Muhammad Ali)

28 TABELA WINE Urdhërohet Balti ri dhe pije alkoolike lindore
* (NEW Balti) + E (= lindore); “Urdhëroi” është tregues anagram

29 traktat Pa argëtuese është në thelb puna e lirë
TREAT (= lirë argëtuese, dmth paguhet nga dikush tjetër) + ËSHTË + <ch> E <ap> ( “thelb” do të thotë letra e mesme vetëm)

30 GUTROT Në Rheinland, kjo është Plonk mirë të kuqe
Gut (= të mirë, në gjuhën gjermane, prandaj “në Rheinland”) + ROT (= e kuqe, në gjuhën gjermane); gutrot është i përafërt, alkooli i lirë, kështu që “Plonk”

poshtë

01 damixhanë shishe yjet Moore dhe Travolta
DEMI (= Moore, dmth aktorja amerikane) + JOHN (= Travolta, dmth aktor amerikan)

hapës Ekipi 02 tapash irlandez qarkut
KS-së (= County irlandez) + CREW (= ekipit)

03 LEES Python zbuluar në sediment
<C> LEES <e> (= Python, dmth John Cleese, nga Monty Python Flying Circus); “Dis-mbuluar” do të thotë i pari dhe letra e fundit janë të rënë

05 parti hedonik orgjisë mbajtur nga femër në krye
[DO (= pala) ne Hen (= femra)] + I / C (= ngarkuar); hedonik është një sinonim për hedoniste

06 MUSCADELLE dyqane Kontraktor një rrushit kyç
[A (= një) + DEL (= kryesore, d.m.th. DELETE në një tastiere)] në muskujve (= kontraktorit); muscadelle është një shumëllojshmëri të rrushit verë e bardhë

07 lartësojë Falënderimi marinar i vjetër ka pasur tip-off?
EX- (= i vjetër, ish) + <s> ALT (= marinar, “ka pasur tip-off” do të thotë letra e parë është rënë)

08 SHERRY endet në oborr të qetë – kjo është fortifikuara
ERR (= wander) në [SH (= (jetë) qetë) + Y (= yard)]; sherry është verë të fortifikuara

09 Claret alkoolit Disi më e mirë për të shërbyer deri
Fshehur ( “disi) dhe vertikalisht përmbyset (” për të shërbyer deri “) në” më të mirë të alkoolit “; gjysmë- & lit.

14 një OENOLOGIST Expert mori Lois në një shtet
* (ONE GOT Lois); “Në një shtet”, është tregues anagram; një oenologist është një ekspert vere

17 sommelier Kamarier gërshetim më shumë gënjeshtra rreth krye të menusë
M <Enu> ( “top i” do të thotë vetëm shkronjën e parë) në * (më shumë gënjeshtra); “Gërshetim” është tregues anagram; një sommelier është një kamerier verë në një restorant

18 ACID TEST Ultimate decider i policisë departamentit ndeshje?
Cryptically, “një CID (= Department Hetimet Penale) test” mund të përshkruhet si një ndeshje të departamentit të policisë

20 tjerr popullore sprites magjik në vende
PR (= tjerr, i.e. marrëdhënieve publike) në faqet e (= vende)

21 të kalojë nga Ignore biletë në bosh Bentley
PASS (= biletë, leja) + B <entle> Y ( “pabanuara” do të thotë të gjithë, por për herë të parë dhe letra e fundit janë të rënë)

22 Transferimi kulloj çiklizmit duo Geordie në kuti
ANT dhe dhjetor janë një “duo Geordie në kuti”; “Çiklizmit” tregon se të dy emrat janë swapped rrumbullakët

24 deleve turpshëm bartës i rrushit mbajnë asgjë
O (= gjë, në pikturë) + VINE (= bartës i rrushi)

Page 26 Peru Paddington-së në shtëpi fillimisht enrages bashkim hekurudhor
P (= faqe) + E <nrages> R <ail> U <Nion> ( “fillimisht” do të thotë letra e para vetëm janë përdorur); Paddington Bear vjen nga Peruja në tregimet e fëmijëve nga Michael Bond,

Independent 10,680 / Wire

————————————————–

ነጻ 10.680 / ሽቦ

ይህ ሽቦ አንድ እንቆቅልሹን ጦማር ወደ እኔ ወደቀች ጀምሮ ረጅም ጊዜ ቆይቷል.

እኔ በዚህ 2021 ውስጥ መጦመር ተግባራት ማጥፋት ብትቃወም አንድ አስደሳች ሳይሆን ከልክ ንዲወጠርና, እንቆቅልሽ ሆኖ ተገኝቷል.

ዛሬ ማክሰኞ ነው እንደ አንድ ጭብጥ የሚጠበቅ ነገር ነው, እናም ይህ ሰው ብዙ ለመለየት ቀላል ነው: ፍርግርግ ይህ ነው እንዴት ጠጅ ብዙ ማጣቀሻዎች ይዟል እና እንዴት ፍጆታ ነው. በእርግጥም ወቅታዊ ይዘት ይልቅ አስደናቂ መጠን ፍርግርግ ውስጥ እንኖር ቆይቷል.

የእኔ የመጨረሻ-ሰዎች-ዛሬ ለእኔ እንግዳ ነበሩ ነገር ግን እያነጻጸረ ከ በአጥጋቢ አውጥቶ በሥራ ላይ ሊሆን ይችላል የመጀመሪያዎቹ ሁለት ይህም 6, 11 እና 13 ላይ intersecting ግቤቶች ነበሩ.

የእኔ ተወዳጅ ፍንጮች ዛሬ ዕድሜዎች ስለሚጠራጠሩ እኔን ያልጠበቁትን “ሠራው” አጠቃቀም, ለ, 4 ነበሩ; የ ሳንቲም በመጨረሻ አንጠበጠቡ ጊዜ 13, በማድረጉ ምክንያት እኔን ፈገግ; እና 12 እና 23, ሁለቱም ያለመተማመን በለሰለሰ ለ.

* (…) አንድ anagram ያመለክታል; ትርጓሜዎችን italicised ናቸው; // ባለብዙ-ጥራት ፍንጮች ውስጥ ትርጓሜዎች ይለያል

Amazon e il logo di Amazon sono marchi di Amazon.com, Inc., o delle sue affiliate.