Indipendente 10680 WireE stato molto tempo da qua

TheMummichogblog è un partecipante al Amazon Services LLC Associates programma, un programma di affiliazione pubblicitario progettato per fornire un mezzo per siti per guadagnare tariffe pubblicitarie con la pubblicità e il link al amazon.com. Amazon, il logo di Amazon, AmazonSupply, e il logo AmazonSupply sono marchi di Amazon.com, Inc. o delle sue affiliate.

03 LEES Python entdeckt an Opmierksamkeet
<C> LEES <e> (= Python, i.e. John Cleese, vu Monty Python d’Flying Circus); “Dis-Daach” heescht éischt a lescht Bréiwer si waren nëmmen

05 HEDONIC Bacchanalian Partei vun weiblech zoustänneg ofgehalen
[DO (= Partei) an Hung (= weiblech)] + ech / C (= zoustänneg); hedonic ass e Synonym fir hedonistic

06 MUSCADELLE Optraghueler Geschäfter ee Schlëssel Drauwejus
[A (= een) + DEL (= Schlëssel, i.e. läschen op engem Keyboard)] zu Fleesch (= Optraghueler); muscadelle ass e wäisse Wäin Drauwejus Villfalt

07 wëll Lueft al SAILOR mussen Tipp-ugefaangen huet?
Ent- (= al, fréier) + <s> Alt (= SAILOR; heescht “Tipp-ugefaangen hu mussen” éischte Bréif ass ewechgelooss)

08 Sherry hautzudag nees roueg Haff – et d’befestegt
ERR (= hautzudag) zu [néirens (= (gin) roueg) + Y (= Haff)]; Sherry ass befestegt Wäin

09 Claret Eischter besser Alkohol gin zerwéiert an
Verstoppt ( “e bësse) a vertikal réckgängeg” zu besser Alkohol “(” war bis gin) “; semi- & lit.

14 OENOLOGIST Expert eent ass Lois an engem Staat
* (NËMMEN gitt Lois); “Vun engem Staat” ass Anagramm Luucht; eng oenologist ass e Wäin Expert

17 Sommelier Comptoir stoe méi läit ronderëm widdert Menü blogeescht
M <enu> ( “widdert” heescht éischte Bréif nëmmen) an * (MORE LIES); “Blogeescht” ass Anagramm Luucht; engem Sommelier ass e Wäin Comptoir stoe an engem Restaurant

18 sauerem Test Ultimate decider vun enger Police Departementer Match?
Cryptically, “e CID (= Criminal Ermëttlunge Chiffer) Test” als Police Departementer Match beschriwwe ginn hätt

20 SPRITES Widmung weisen spin zu Plazen
PR (= spin, i.e. ëffentlechen Relatiounen) zu Siten (= Plazen)

21 PASS BY Ignoréieren Ticket op mi Plazen am Minette Bentley
PASS (= Ticket, ufroen) + B <entle> Y. ( “mi Plazen am Minette” heescht all mä éischt a lescht Bréiwer si waren nëmmen)

22 DECANT Transfer gemiddlech Geordie Duo iwwert d’Linn drécke misst
ANT an DEC sinn e “Geordie Duo iwwert d’Linn drécke misst”; “Gemiddlech” bedeit, dass déi zwee Nimm Ronn si hunn

24 Schof Sheepish staadt vun Drauwe näischt dotéiert
O (= näischt, hëlleft) + Fruucht (= staadt vun Drauwe)

26. Peru Paddington d’Homepage enrages Ufank Persounegare Unioun
P (= Säit) + E <nrages> R <ail> U <nion> ( “Ufank” heescht nëmmen éischt Bréiwer benotzt ginn); Paddington Bear originates aus Peru an der Geschichte d’Kanner vum Michael Bond

Independent 10,680 / Wire

————————————————–

Независна 10680 / Жица

Тоа е долго време откако таа падна на мене да пишува блог загатка со жица.

Го најдов ова да биде пријатно, не премногу оданочување, puzzle да започне блогирањето моите должности во 2021 година.

Како денес е вторник, тема е да се очекува, и ова е полесно на самото место дека многу: на мрежа содржи многу референци за вино, како што е направен и како таа се конзумира. Всушност, една прилично импресивна сума на тематската содржина се сместени во мрежа.

Мојот последен оние во денес се пресекуваат записи во 6, 11 и 13, во првите два од нив беа непознати за мене, но може да се разработи на задоволително ниво од игра со зборови.

Мој омилен индиции денес беа 4, за употребата на “бокали”, кој ме држеше Сомневајќи се за возраст; 13, за што ме насмее кога денар конечно падна; и 12 и 23, и за мазност на површината.

* (…) укажува анаграм; се italicised дефиниции; // одделува дефиниции во повеќе индиции дефиниција

низ

01 послушни Лесно да управуваат со крадење белешка од домот
DO <mi> Циле (= престој); “Крадење белешка (= mi)” значи буквите “mi” се намали

04 CHAMPERS Благороднички работи сопруг стави во бокали
H (= сопруг) во кампери (= “бокали”, односно оние склон шатори!)

10 восхитуваа стрип издавач лево, уредник бев изненаден
Марвел (= стрип издавач) + L (= лево) + ED (= уредник)

пад на еспресо просек 11 Soave Верона
Скриени ( “на”) во “esPRESSo просечен”; Soave е сува, бледо бело вино од мал регион источно од Верона, па оттука и “капка во Верона (алкохол)”

12 САМО Наследник во проект од страна на мустак
S (= успеа, во некролозите) во издавам (= проектот, штрчат); на пример, Јас само го направи = јас ја направив со мустак

13 TRANSACTOR играч кој можеби ја смениле страната добива преговарач
Cryptically, играчот ( “актер”) кој можеби ја смениле страната, односно имаше промена на полот, може да се опише како “транс-актер”!

15 HARVEST Собир слуша ТВ пренос
* (Слуша ТВ); “Емитува” е индикатор анаграм

16 СИРЕЊЕ Накратко поздравувам југоисточно Cheshire можеби
CHEE <r> (= аплаудира, “кратко” значи последната буква падна) + SE (= југоисток)

19 претресите Жал ми е по празни шоу nosedives
S <Хо> W ( “празни” значи сите, но прв и последен букви се падна + OOPS (= жал, како фантастичен)

21 полемика Персонал добивање грешки можеби создава контроверзии
Поле (= персонал, шипки) + МИЦ (= бубачка можно, т.е. скриен микрофон)

22 екотуризам Круз премногу променлив во близина на Малта кит дамки?
* (КРСТАРЕЊЕ премногу) + M (= Малта); “Променлив” е индикатор анаграм; Кит дамки може да се опише како форма на еко-туризмот

25 MEAD Мајка потсети голтање енергетски пијалок
Е (= енергија) во Mad (DAM = мајка, на коњ “, се сеќава” покажува пресврт)

одбрана 27 алиби фуфа редовно прекинува боксер
<B> I <m> B <o> ( “редовно” значи алтернативна букви само) во ALI (= боксер, т.е. Мухамед Али)

28 трпезно вино Нареди нови Балти и источна алкохол
* (NEW Балти) + Е (= Источна); “Нареди” е индикатор анаграм

29 Расправа Слободен забава во суштина е ефтина работа
Однесувајте (= бесплатно забава, односно платен од страна на некој друг) + Е + <ch> E <АП> ( “суштински” значи средината писмо само)

30 GUTROT Во Рајнска област, тоа е добро црвено плаќаат вино
Гут (= добро, во Германија, па оттука “во Рајнска област”) + гниење (= црвено, на германски јазик); gutrot е груба, евтин алкохол, па оттука и “плаќаат вино”

надолу

01 DEMIJOHN Шише ѕвезди Мур и Траволта
Демилитаризација (= Мур, односно американска актерка) + ЈОВАН (= Траволта, односно Американскиот актер)

тим настроената 02 спирален Ирски Каунти
Корк е (= Ирски округот) + екипажот (= тим)

03 LEES Пајтон откриени во седиментот
<C> LEES <e> (= Python, т.е. Џон Клиз, од Монти Пајтон Летечкиот циркус); “Дис покриени” значи прв и последен букви се намали

Amazon e il logo di Amazon sono marchi di Amazon.com, Inc., o delle sue affiliate.