Invest in Malta

sanayi alanı tahsisi;
Erişim yumuşak krediler, kredi faiz sübvansiyonları ve kredi güvencesi olarak finanse etmek;
Her iki tesis ve makine veya istihdam rakamlarına yatırım dayalı yatırım indirimi;
düzenleri ısmarlama geniş bir yelpazede bir şirketin ihracat faaliyetleri, vb araştırma ve geliştirme ve yardımcı olmak için tasarlanmış.
Daha detaylı bilgi burada erişilebilir.

tesisler
Malta Şirket Malta ve Gozo boyunca Malta Endüstriyel Parklar Ltd ve yayılma tarafından idare çeşitli sanayi siteleri, birinde endüstriyel alan tahsisi onaylayabilir. Bu sanayi bölgeleri ana ilaç aktif maddeleri ve tıbbi cihazların üretimi için enjeksiyon kalıplama ve hassas mühendislik geniş bir faaliyet çeşitli. Kurum ayrıca start-up şirketlere yönelik bir kuluçka merkezi (Kordin İş Kuluçka Merkezi veya KBIC) çalışır ve son zamanlarda Malta Üniversitesi ve ülkenin ana eğitim hastanesi bitişik Malta Yaşam Bilimleri Park, açtı. Bu özel tesis arkasında kavram biyoloji, kimya ve dijital görüntüleme alanlarında yüksek kaliteli laboratuar alanı sunarak adalarda bir araştırma, geliştirme ve yenilik küme oluşturulmasını sağlamaktır. Bu bölge içinde faaliyet gösteren firmaların büyük ilgi olacak mali ve finansal teşvikler ve eğitim yardımı ile desteklenmektedir. ekonomik, sürdürülebilir ve uzun vadede ülkenin yaklaşımın diğer bir örneği Safi Havacılık Parkı, havacılık sektöründe konak operatörleri için tasarlanmış bir hava tarafı gelişmedir.

Vergi
şeffaf, tam kıyıda, henüz son derece rekabetçi vergi sistemi kuşkusuz Malta yatırımcıları çekmede önemli bir faktördür. % 5 herhangi Malta merkezli operasyona değerin büyük ekler biridir olarak 70’in üzerinde Çifte Vergilendirme anlaşmaları tarafından desteklenen Avrupa Birliği mevzuatı ile tam uyumlu olan bir sistem henüz düşük olarak oranları için izin verir.

Bu son derece profesyonel finansal hizmetler sektörünün varlığı ve uluslararası vergi sistemlerine ilişkin konularda kaliteli danışmanlık sağlamayı sağlayan güçlü regülatör ile güçlendirilmiştir. Daha fazla bilgi Finans Malta sitesinde bulunabilir.

Haberleşme
Malta fazlalık sağlamak amacıyla tüm ulusal ayak izi için kapsama sağlayan servis sağlayıcılar gibi anakara Avrupa’ya birden kablo bağlantıları bir dizi son derece sağlam bir iletişim altyapısının övünebilir. Bu güçlü finansal hizmetler, yazılım geliştirme ve bu hizmetlerde büyük yatırım yerleştirmek E-oyun endüstrisi gereksinimleri bir yansımasıdır. Bu yurtdışı temaslar ile sorunsuz bağlantı sağlamak için teknik kaynakların nitelikli, deneyimli kadrosu ile desteklenir.

Daha fazla bilgi için Malta Bilgi Teknolojileri Kurumu ve Malta İletişim Birimi web sitelerini ziyaret.

http://www.maltaenterprise.com/why-malta

About Malta
Megaliths, medieval dungeons and Calypso’s Cave – The Maltese Islands are positively mythic. The narrow meandering streets of their towns and villages lead to the main square, which is invariably dominated by the huge baroque church. As the countryside is dotted with medieval towers, wayside chapels and the oldest known human structures in the world, the Islands have rightly been described as an open-air museum.

The Maltese archipelago lies virtually at the centre of the Mediterranean, 93 km south of Sicily and 288 km north of Africa. The archipelago consists of three islands: Malta, Gozo and Comino with a total population of over 400,000 inhabitants occupying an area of 316 square kilometers.

Malta is the largest island and the cultural, commercial and administrative centre. Gozo is the second largest island and is more rural, characterised by fishing, tourism, crafts and agriculture. Comino, the smallest of the trio, has one hotel and is largely uninhabited.

With superbly sunny weather, attractive beaches, a thriving nightlife and 7,000 years of intriguing history, there is a great deal to see and do.

Doing Business In Malta
Economic Climate
Although a small economy, fully exposed to the vagaries of the global economic context, Malta has managed to weather recent upheavals remarkably well. This can be ascribed to the fact that the economy is diversified, with the result that a downturn in any one sector is compensated for by continued strong performance in other areas. The country’s Gross Domestic Product stood at €12.3 billion in 2018 with high exports per capita of over €28,000 pointing to the essentially export-driven economy, both in physical goods as well as services. In this area, companies are assisted by Trade Malta, the entity tasked with facilitating both incoming and outgoing trade flows.

It is also pertinent to point out that, although the country is well known as a tourist destination and, increasingly, as a financial services hub, the manufacturing industry still has a very important role to play with a contribution of around 10% to the country’s GDP as well as being the second largest employer on the island. All this points to a competitive edge, not only in newer sectors, which is to be expected, but also in well established areas such as industry.

Setting Up
Malta has been welcoming investors into the country since the early 1950s. This means that both private and public service providers are well aware of the requirements of an incoming operation. The process of setting up on the island is a straightforward and transparent one in which the investor is always kept updated as to what is required. Prospective investors often make use of a service provider from the private sector capable of seeing to all their legal and logistical requirements from company registration, access to banking facilities to recruitment of staff. Furthermore, Malta Enterprise has a specialised unit known as Business First tasked with providing a single point of contact to prospective investors or ongoing operations for their interactions with various government departments according to their requirements.

Human Resources
As an island which lacks natural resources, it was acknowledged from the outset of the country’s industrialisation that its workforce would be the primary resource available to its growing economy. To this end, the last six decades have seen extensive investment in education and training in order to ensure the most effective results. This has resulted in a workforce variously described by important investors as flexible, loyal, innovative and productive. The Maltese employee has a strong work ethic and is well known for being able to think “out of the box” and come up with innovative, cost effective solutions. This makes Malta an ideal location for companies engaged in high value-added activities which require high levels of input and skill from their workforce.

 

Malta Enterprise Services
Malta Enterprise provides wide-ranging assistance purposely designed to maximise the competitive edge of its client companies.

TheMummichogblog è un partecipante al Amazon Services LLC Associates programma, un programma di affiliazione pubblicitario progettato per fornire un mezzo per siti per guadagnare tariffe pubblicitarie con la pubblicità e il link al amazon.com. Amazon, il logo di Amazon, AmazonSupply, e il logo AmazonSupply sono marchi di Amazon.com, Inc. o delle sue affiliate.Amazon e il logo di Amazon sono marchi di Amazon.com, Inc., o delle sue affiliate.