SVILUPPARE PUNTI CHIAVE DI FORZAUna volta che hai

TheMummichogblog è un partecipante al Amazon Services LLC Associates programma, un programma di affiliazione pubblicitario progettato per fornire un mezzo per siti per guadagnare tariffe pubblicitarie con la pubblicità e il link al amazon.com. Amazon, il logo di Amazon, AmazonSupply, e il logo AmazonSupply sono marchi di Amazon.com, Inc. o delle sue affiliate.

ତିନି ର Charm
Tad କାହିଁକି ଯାଉ କଲେ ଭାବନା ର ତିନି ଗୋଷ୍ଠୀ ସହିତ? ଚାରି ପାଞ୍ଚଟା କିମ୍ବା ଛଅ କାହିଁକି ନୁହେଁ?

ସେ ସ୍ମାର୍ଟ କାରଣ,। ସେ ଶକ୍ତି ଜାଣନ୍ତି “ତିନି।” ମନସ୍ତତ୍ତ୍ଵବିତ୍ ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଜଣେ ପ୍ରବତ୍ର୍ତାଇବା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ, ତିନି ଦାବୀ ଦୃଢବିଶ୍ବାସ ସମ୍ବନ୍ଧିୟ ଅଟେ ପାଇଅଛି, ଦୁଇ ଥର ନାହିଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଚାରି ବହୁତ ଅଛି। Professors Suzanne B. Shu ଏବଂ Kurt A. Carlson କୁହ, “ଅଧିକ ଦାବୀ ଚତୁର୍ଥ ଦାବି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଲ, ଯାହା ସମୟରେ [listeners] skepticism ସହିତ ସମସ୍ତ ଦାବୀ ଦେଖନ୍ତୁ ଅଟେ।” researchers “, ତିନି ର କୁହୁକ” ଏହା ପ୍ରଭାବ ବୋଲି ଏବଂ ଏହା ହାରାହାରି ବ୍ଯକ୍ତି କାଳୀନ ସ୍ମୃତି ରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବ େକେତ ସହିତ କରିବା କିଛି କରିବା ବିବେଚନା। [22]

ଅବଶ୍ୟ, ମହାନ communicators ତିନି ର କୁହୁକ ବିଷୟରେ ସର୍ବଦା ଜାଣି; ଯେ ସେମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଉପସ୍ଥିତ ତିନି ଭାବନା, ମୁଖ୍ୟ ତିନି ବିନ୍ଦୁ, କିମ୍ବା ତିନି ପ୍ରସୂତ ଲେଖାରେ ଏକ ଦାବି ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କାହିଁକି ଅଟେ। Lincoln ରେ “ଲୋକମାନେ ଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କ ସରକାର, ଓ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ।” ର କହିଲେ ଫ୍ରେଞ୍ଚ୍ ର କହିବା “ମୁକ୍ତି, ସମାନତା, ଏବଂ fraternity।” କାଇସରଙ୍କୁ କହିଲେ, “ମୁଁ ମୁଁ କରତ, ମୁଁ ପରାସ୍ତ ଉପସ୍ଥିତ।” (ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଆମେ କେବଳ ଆପଣଙ୍କୁ ତିନି ଉଦାହରଣ ଦେଲେ।)

“କେହି ତିନି ପଏଣ୍ଟ ଅଧିକ ମନେରଖିପାରିବେ।”

-Philip Crosby

କାହାଣୀମାନ, ଗୀତ, ଏବଂ jokes threes ( “ତିନି guys ଅନୁସରଣ ଏକ ଦଣ୍ଡିକା ଭିତରକୁ …”) ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ। Naturalist Diane Ackerman ଏହି ନମୁନା ଉପରେ ପ୍ରତିଫଳିତ: “ଆମ୍ଭେ ଢାଞ୍ଚା ସହିତ ପ୍ରେମରେ ତେଣୁ ବୋଲି, ଆମ୍ଭେ obsessively ଆମ୍ଭର ନିଜର ଯେପରିକି ସକାଳେ, ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ, ଏବଂ ରାତି ପରି threesomes, ରେ ଥର ସୃଷ୍ଟି,; Macbeth ର ତିନି ଭାଗ୍ଯ ଭଉଣୀମାନେ; ଲୋକ ତିନି ଜ୍ଞାନୀ; ପ୍ରସ୍ତୁତ, ସେଟ, ଯାଆନ୍ତୁ; ଏକ sonata ର ତିନି-ଅଂଶ ଫର୍ମ; genie ତିନି ଇଚ୍ଛା ମଞ୍ଜୁର ର; ଛୋଟ, ମଧ୍ୟମ ଓ ବୃହତ୍ତ; ABCs; Goldilocks ଏବଂ ତିନି ଫଳେ; ତିନି କ୍ଷୁଦ୍ର ଘୁଷୁରି; ଆଉ ଏମିତି। ତିନି ପସନ୍ଦ ଆମର ନମୁନା ଦେଖାଯାଉଛି। “[23]

, ମନେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କର ଉପସ୍ଥାପନା ତିନି ଭାଗ ରେ ଅଛନ୍ତି କହିଲେ; ଇଣ୍ଟ୍ରୋ, ଶରୀର, ଏବଂ େଶଷ। ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଶରୀର ରେ ତିନି କୀ ବିନ୍ଦୁ ଅଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ କେଉଁ କ୍ରମାଙ୍କରେ ରଖ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି।

ତ୍ରିଗୁଣ S ସୂତ୍ର
ଆପଣ କିପରି ଆପଣଙ୍କର ବିନ୍ଦୁ ଉପସ୍ଥାପନ ଉଚିତ?

ଆମେ ଜାଣୁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରଥମ ଓ ଶେଷ କଥା ସେମାନେ ଶୁଣି ମନେ ଯେ। ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ପୁନରାବୃତ୍ତି ସୂଚନା ମନେ। ନିୟମ ସରଳ ଅଟେ: ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କର ବିନ୍ଦୁ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଶେଷ-ପୁନରାବୃତ୍ତି ଲୋକମାନେ ମନେ ସହାୟତା ଏବଂ ଏହାକୁ ବୁଝି ହେବ।

ଆମେ ସମସ୍ତ ଜାଣ ସ୍ମୃତି ଯେ ଆମ୍ଭେମାନେ କେବଳ ଆମ୍ଭେ ଶୁଣିବା ଯାହା ର ବିଟ ଏବଂ ଖଣ୍ତ ମନେ, ଏବଂ ଯେ ଆମେ ମନେ ଆମେ ଚିନ୍ତା କ’ଣ ଏକ ବାଣ୍ଟ ଭୁଲ୍ ଅଟେ leaky ଅଟେ,। ମନସ୍ତତ୍ତ୍ଵବିତ୍, “ଅନୁଭୂତି ରୁ ସ୍ମୃତି କୁ ଅଛି ସୂଚନା ଭୁଲ ସାଙ୍କେତିକରଣ ହେବା ପାଇଁ ଏକାଧିକ ସୁଯୋଗ” କହିବା [24] ଅନ୍ୟ ଶବ୍ଦ -in, ଦର୍ଶକ କେବଳ ତାହା ଆପଣ ଭୁଲବୁଝିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଉପରେ ପଛକୁ କାଟି ଠିକ୍ ନ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବେ ନାହିଁ।

ଅର୍ଥ ପ୍ରଥମେ କହିେଲ ଆପଣ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମନେ-ଏବଂ ଏହା ଶେଷ ପୁନରାବୃତ୍ତି ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା ତାହା। ଏହି ଚାବି ବିନ୍ଦୁ ଗୁରତ୍ବ ଦିଏ। ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣ କି ବିନ୍ଦୁ ବିତରଣ ଯେତେବେଳେ ତଳକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ମନ୍ଥର ଏବଂ କହିବା ଉଚିତ୍। ଡିଜିଟାଲ ଯୋଗାଯୋଗ Cathy Davidson ରେ CUNY ଅଧ୍ଯାପକ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୁସାରେ, “ଆପଣ ବ୍ୟବସାୟିକ ଆରମ୍ଭରେ ଉତ୍ପାଦ ପରିଚୟ ଯେତେବେଳେ ଏବଂ ଆପଣ ଶେଷରେ Punch ରେଖା ବିତରଣ କରନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କର diction ମନ୍ଥର ଅଟେ ଏବଂ ତୁମ୍ଭର କଥା ସତର୍କତାର ଇ-ସନ୍ଯାସିନୀ-CI ଅଟେ -a-ଟେଡ୍। “[25]

ଆପଣ, ପ୍ରତ୍ୟେକ କୀ ବିନ୍ଦୁ ଅବସ୍ଥା ଉଚିତ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ, ଏବଂ ଏହାକୁ ସଂେକ୍ଷପ କରିବା। ଆମେ ତ୍ରିଗୁଣ S ଫର୍ମୁଲା ଯେ ବୋଲି।

ଏହି ଦୁଇ ଉଦାହରଣ ର କେଉଁ ବୁଝିବା ସହଜ?

ଉଦାହରଣ 1:
“Zippers ଏବଂ seams ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରତି ବର୍ଗାକାର ମିଟର ପ୍ରତି ବିଷୟରେ 2 ଲିଟର ଦ୍ୱାରା permeability ଫେକ୍ଟର ଉଠାଇବାକୁ ସ୍ଥାନିତ। ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ, ମକଦ୍ଦମା, ମାତ୍ରାରେ undersized ହୋଇଥାଏ କାରଣ ବଳ ପରିମାପ ମକଦ୍ଦମା ଆକାର କୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଟେ ଏବଂ aerodynamic ଡ୍ରାଗ୍ ରେ ବିଷୟରେ 7 ପ୍ରତିଶତ ଏକ କି କରିବା ଏହି ସ୍ଲାଇଡ୍ ସୂଚିତ ଯେପରି। undersizing କରି ଆମେ ଅତିକମରେ 2 ଲିଟର ଏବଂ ହୁଏତ ଅଧିକ ଦ୍ୱାରା permeability ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ଏକ textured, dimpled-ସଂଯୋଗ sharkskin ସଂରଚନା। ପବନ ଟନେଲ୍ ରେ ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ଅଣୁବିକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ର ତଳେ ଏହି ଗଠନ ଏକ 250-ମିଟର Glide ଦଳ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ permeability ର ବିଷୟରେ 7 ଲିଟର ସକ୍ଷମ ଦେଖାଯାଉଛି। ”

ଉଦାହରଣ 2:
“ମକଦ୍ଦମା 11 ବଜାର ଉପରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ Suits ଅଧିକ permeable ଲିଟର ବିଷୟରେ କରିବା ପାଇଁ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ଏହା କିପରି ତଳକୁ ଭାଙ୍ଗିନଥାଏ ଅଛି:

“ଆମେ ପ୍ରାପ୍ତ ଆମ୍ଭର ଅତିକ୍ରମ କରିବା ଡିଜାଇନ୍ 7 ଲିଟର textured ବ୍ୟବହାର, dimpled-ସଂଯୋଗ sharkskin, ଆମେ ଏକ 250-ମିଟର Glide କୋର୍ସ simulating ଏକ ପବନ ଟନେଲ୍ ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନ୍ ଅଣୁବିକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରି ପ୍ରମାଣ ଯାହା।

“ଆମେ ସାମାନ୍ୟ ମକଦ୍ଦମା, ଯାହା aerodynamic ଡ୍ରାଗ୍ ର 7 ପ୍ରତିଶତ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ cuts undersizing ଦ୍ୱାରା 2 ଅଧିକ ଲିଟର ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତୁ।

“ଏବଂ ଆମ୍ଭେ ପ୍ରାପ୍ତ ମିଟର ପ୍ରତି 2 ଅଧିକ ଲିଟର zippers ଏବଂ seams redesigning କରି ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରତି ବର୍ଗାକାର।

“ତାହା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମକଦ୍ଦମା ଅପେକ୍ଷା permeability ର 11 ଅଧିକ ଲିଟର କୁ ଯୋଗ କରିଥାଏ ଅପ୍।”

 

ଯେ ଦୁଇଟି ସଂସ୍କରଣ ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ଅଟେ ଆପଣ କ’ଣ ଚିହ୍ନଟ କଲେ?

ଯାହା ଅଧିକ ଗୋଟିଏ େବାଧଗମ୍ଯ ଅଛି? କାହିଁକି?

summarizing କଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ େସବା କରେ?

ଯଦିଓ ବିବରଣୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଅଟେ, ଆମ୍ଭ ଅଧିକାଂଶ ଉଦାହରଣ 2 ବହୁତ ଭଲ କୀ ବିନ୍ଦୁ ସମ୍ମୁଖ ଆସେ ଉପରକୁ ଉଦାହରଣ 1. ଠାରୁ ଅନୁସରଣ କରିପାରିବେ ( “ଆପଣ ଆମର ମକଦ୍ଦମା ସହିତ ବିମାନଭଡାରେ ର 11 ଅଧିକ ଲିଟର ପ୍ରାପ୍ତ”); ତାପରେ ସମର୍ଥିତ ଡାଟାର ତିନି ଆଇଟମ୍ ପରେ, ସାରାଂଶ ବାକ୍ୟ ପ୍ୟାକେଜ ଉପରେ ଧନୁ ଅନୁବନ୍ଧିତ।

କୁ ପୃଷ୍ଠା କିପରି Tad ଏହି ଚାବି ବିନ୍ଦୁ ବିକଶିତ କରିବା Planner ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର 71 ବିଜ୍ଞପ୍ତି।

ନିୟମ ଏଠାରେ ସରଳ ଅଟେ: ଏକ ବିନ୍ଦୁ ପୁନରାବୃତ୍ତି ମନେ ଏହାକୁ ସହଜ କରିଥାଏ। ପୁନରାବୃତ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ସେମାନଙ୍କ brains ନୂତନ ଅନ୍ତଦୃଷ୍ଟି, ଭିତରକୁ ସିମେଣ୍ଟ “ପରିହାସ!” ମୁହୁର୍ତ୍ତ ଏକ paradigm shifts ଯାହା। ବ୍ୟବସାୟିକ persuaders ଏହି ନିୟମ ର ଭଲ ସଚେତନ; , େସମାେନ ବ୍ରାଣ୍ଡ ubiquitous-ଯଦି, ତେଜରାତି ଷ୍ଟୋର ଭିତରେ ଉତ୍ପାଦ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ, ୱିଣ୍ଡୋ ସୁବିଧା-ଗଚ୍ଛିତ ଉପରେ, ଅଟ୍ଟାଳିକାଗୁଡ଼ିକର ପାଶର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ ଯଦି ସେମାନେ ବିଲବୋର୍ଡଗୁଡିକ ଉପରେ ଲେପ ସେମାନଙ୍କୁ କରିପାରିବେ: Malcolm Gladwell କହନ୍ତି ପରି, “Nike ଏବଂ Coca-Cola ବୁଝି ତାହା ବୁଝନ୍ତୁ , hoods କୁ T-shirts ଏବଂ baseball ବଡ଼ ଅକ୍ଷର, ଏବଂ ର racing କାର୍ roofs, teen ରେ Colorful ନିସ୍ତାର ରେ ଉପରେ ପତ୍ରିକା-େସମାେନ ବାର୍ତ୍ତା ଅବଜ୍ଞା ଅସମ୍ଭବ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ। ଗୁପ୍ତ ପ୍ରତାରଣା କିନ୍ତୁ ପୁନରାବୃତ୍ତି, artful spinning ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ସରଳ କଥା ନୁହେଁ। “[26]

ଆପଣଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ଯ ବ୍ୟସ୍ତ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର listeners ର brains reengage ଆପଣଙ୍କର ବାର୍ତ୍ତା ଅବଜ୍ଞା ଅସମ୍ଭବ କରିବା, ଅଛି। ଆପଣ, ଦେଇଥାଏ ସମର୍ଥନ, ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚାବି ବିନ୍ଦୁ summarizing କରି ନାହିଁ ଯେ।

ଆପଣ କେବଳ ନାହିଁ ଔପଚାରିକ ଉପସ୍ଥାପନା ରେ ଅନେକ ଯୋଗାଯୋଗ ସ୍ଥିତିରେ ଏହା ତ୍ରିଗୁଣ S ଫର୍ମୁଲା ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ,। ଆପଣଙ୍କର ମାଲିକାଣୀ ଆପଣ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ, ଆପଣ, ଏକ ମିଟିଂ ଉତ୍ତର କରୁଛନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ କ୍ଲାଏଣ୍ଟ ସହିତ ଫୋନରେ ଥିବାବେଳେ ପଚାରେ ଯେତେବେଳେ ଏହା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ସୂତ୍ର ଆପଣଙ୍କର listeners ମନେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ବିନ୍ଦୁ ବୁଝି ସାହାଯ୍ୟ।

Amita ର ଉପସ୍ଥାପନା ରେ, ସେ ତାକୁ କ୍ରେତା କହିଲା ସେମାନେ ଅଧିକ କିମ୍ବା କମ୍ ଇନଭେଣ୍ଟରି ସେମାନେ ଆବଶ୍ୟକ ଅପେକ୍ଷା ହୁଅନ୍ତା କେବେ। ସେ ସେହି ଦାବି ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ତିନି ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ଆସିେଲ ଏବଂ ସେହି ବାହାର ଯୋଜନା ପାଇଁ ତ୍ରିଗୁଣ S ସୂତ୍ର ବ୍ୟବହାର। (କିପରି Amita ର ଚାବି ବିନ୍ଦୁ ବ୍ଯାଖ୍ଯା ତଳେ ଆରମ୍ଭ ଯାହା ରେ ବାହାର ଭାଙ୍ଗି କରନ୍ତି ଦେଖନ୍ତୁ।)

Amita ତାକୁ କମ୍ପାନୀ ଭିନ୍ନ ର ବିେଶଷ ରୁ ନିର୍ମାତା-ପରିବର୍ତ୍ତେ “ଅନ୍ୟ” ଭାବରେ ତାକୁ ଗ୍ରାହକମାନେ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା କରିଦିଏ କରିବା କିପରି, ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମାଧାନ ହେଉଛି ଏକ ହୃଦେବାଧ କାରୀ କାହାଣୀ କହୁଛନ୍ତି। ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ତିନି ଦୃଢ ସମର୍ଥନ ବିନ୍ଦୁ ରହିଛି।

Amazon e il logo di Amazon sono marchi di Amazon.com, Inc., o delle sue affiliate.