SVILUPPARE PUNTI CHIAVE DI FORZAUna volta che hai

TheMummichogblog è un partecipante al Amazon Services LLC Associates programma, un programma di affiliazione pubblicitario progettato per fornire un mezzo per siti per guadagnare tariffe pubblicitarie con la pubblicità e il link al amazon.com. Amazon, il logo di Amazon, AmazonSupply, e il logo AmazonSupply sono marchi di Amazon.com, Inc. o delle sue affiliate.

———

Wypracowanie silnego NAJWAŻNIEJSZE
Po planowane wiadomość, opracowany swój cel, i zrozumieć publiczność, jesteś w stanie określić mięso i ziemniaki z prezentacji z twoim celem zawsze jest przesunięcie wiedzy i zachowań odbiorców.

„Co mam powiedzieć?” To zawsze jest dobre pytanie, kiedy planujesz prezentację. Można mieć wielką wiadomość najwyższego poziomu w umyśle, duży pomysł na akcję, ale czego można rzeczywiście powiedzieć?

Najlepszym sposobem, aby rozwinąć treść ciała prezentacji jest jej burzy mózgów. Pamiętaj, że już wiele się nauczyłem analizując publiczność, myśląc o tym, co trzeba wiedzieć, jak również pytania mogą zadać, więc dużo treści zawirowania wokół mają w swoim umyśle. Teraz wystarczy, aby ją i dostać zorganizowane.

Istnieją trzy części do skutecznej prezentacji: wprowadzenie, ciało i zawarcia. Zaczynamy z ciałem, aby nasz najbardziej kluczowych atrakcyjnych punktów w pierwszej kolejności. Które będą następnie poprowadzić nas do stworzenia bardzo mocny wstęp i zakończenie.

Oto niektóre metody burzy mózgów, aby spróbować:

Uzyskać wszystkie myśli z głowy na post-its, dotknij go na klawiaturze lub użyj kciukami na smartfonie-wszystko co najbardziej wygodne dla Ciebie.

Dyskusja jak szybko można i nagrać swój głos, a następnie przepisać go.

Wymyślić, jak wiele pomysłów, jak to tylko możliwe, tak szybko jak to tylko możliwe.

Nie oceniaj swoje pomysły. Wystarczy nagrać je jako oni przychodzą. Jeśli martwisz się o głupie rzeczy, mówiąc, może skończyć się mówiąc nic.

Wyobraź sobie, że debatują kogoś, kto myśli, że jesteś poza podstawy i masz sześćdziesiąt sekund, aby obronić swoją pozycję. Nagraj się.

Zacznij gdziekolwiek. Nie trzeba rozpocząć na początku prezentacji.

Naukowcy mózgu wiedzieć teraz, że nowe spostrzeżenia pochodzą w takich momentach. W „aha!” Moment, w którym często doświadczenie towarzyszy gamma „kolec” -a nagłym błysku gamma aktywność fal w całej kory mózgowej, mózg jest centrum kreatywności. Te kolce gamma zdarzyć przypadkowo, zwykle po „puszczeniu” problemu i tylko wolnego stowarzyszonej wokół niego. [21] To w jaki sposób gwałtowne prace burzy mózgów. Przy tym wszystkim wielki zbieranie informacji już to zrobiłeś, Twój mózg jest dojrzały do ​​syntezy i uzyskać najlepsze pomysły out-dokładnie to, czego potrzebujesz, aby wesprzeć swój cel.

Na swojej nowej prezentacji, Tad wybrał idei zapisu szybko na post-it. Zaletą tego podejścia jest to, że potrafił zorganizować grupę i notatki Kiedy skończył burzy mózgów. Patrz uwagi TAD jest na następnej stronie.

 

Teraz praca Tad było dać te pomysły pewną strukturę.

Po pierwsze, włożył je w logiczne grupy i dał etykietę do każdej grupy.

Potem ułożone idee w każdej grupie w kolejności, która wydawała mu się logiczne: start z danymi, powiedz jak dostał dane, a następnie wyjaśnić dane (patrz jego ostateczną kolejność na następnej stronie).

Na ostatniej Tad miał jego pomysły zorganizowane, a zajęło mu tylko o pół godziny, aby wykonać tę pracę. Chociaż dane były techniczne, prezentacja byłaby prosta: Jego nowy kombinezon wyścigowy był szybszy niż w jakimkolwiek innym kolorze, mógł udowodnić, że to

 

szybciej, a on mógł powiedzieć, dlaczego to było szybciej. To wszystko jego słuchacze potrzebne do zmiany ich paradygmatu. Coś więcej będzie zaśmiecać tylko ich mózgi, zamącić wpływu danych i opóźnić decyzję.

Spróbuj sam. Brainstorm własne pomysły, a następnie grupa im. Gdzie widzisz połączenia między swoimi pomysłami? Strzelać do nie więcej niż trzech głównych grup, a następnie zorganizować pomysły, aby w każdej grupie. Grupy te staną się głównymi tematami prezentacji.

Three za urok
Dlaczego Tad pochodzić z trzech grup pomysłów? Dlaczego nie cztery lub pięć lub sześć?

Bo jest mądry. Zna moc „trójki”. Psycholodzy odkryli, że kiedy starasz się przekonać kogoś, trzy roszczenia są przekonujące, dwie są często nie wystarcza, ale cztery są zbyt wiele. Profesorowie Suzanne B. Shu i Kurt A. Carlson powiedzmy, „Inne roszczenia są lepsze do czwartego zastrzeżenia, w którym to czasie [słuchacze] zobacz wszystkie roszczenia ze sceptycyzmem”. Naukowcy nazywają ten efekt, „urok trójki”, a podejrzewam, że ma coś wspólnego z tym, ile przeciętny człowiek poradzi sobie w pamięci krótkotrwałej. [22]

Oczywiście, wielki komunikatory zawsze wiadomo o uroku trzech; dlatego często obecne trzy pomysły, trzy główne punkty lub trzy wnioski w celu wspierania roszczeń. Lincoln mówił o „rząd ludu, przez lud i dla ludu”. Francuzi mówią o „wolności, równości i braterstwa”. Cezar powiedział: „Ja przyszedłem, zobaczyłem, że przejęta.” (Zawiadomienie po prostu dał wam trzy przykłady).

„Nikt nie może zapamiętać więcej niż trzy punkty.”

-Philip Crosby

Historie, pieśni i żarty są pełne trójkami ( „Trzech facetów iść do baru …”). Przyrodnik Diane Ackerman odzwierciedla tego wzorca: „Jesteśmy więc w miłości z wzorami, które obsesyjnie tworzyć własne, często w Trójkąta, takich jak rano, w południe iw nocy; trzy siostry dziwne Macbeth; trzech mędrców; gotowi do startu start; sonata się trzyczęściową formę; dżin się udzielenie trzy życzenia; Małe, średnie i duże; ABC; Złotowłosa i trzy niedźwiadki; trzy małe świnki; i tak dalej. Trzy wydaje się być nasz wzór z wyboru.”[23]

Pamiętaj, powiedzieliśmy prezentacja składa się z trzech części; intro, ciało, a konkluzja. Więc teraz, masz trzy kluczowe punkty w organizmie, aby wspierać swój cel. Teraz można zdecydować, co by umieścić je w.

Potrójne S Wzór
Jak należy przedstawić swoje punkty?

Wiemy, że ludzie pamiętają pierwsze i ostatnie rzeczy, które słyszysz. Pamiętają też powtarzające się informacje. Zasada jest prosta: Sprawdź swój punkt pierwszy i ostatni-powtarzanie pomoże ludziom zapamiętać i zrozumieć.

Wszyscy wiemy, że pamięć jest nieszczelny, że pamiętamy tylko kawałki, co słyszymy, i że wiele z tego, co myślimy zapamiętania jest źle. Psychologowie mówią, „Od percepcji pamięci istnieje wiele możliwości dla informacji, które należy nieprawidłowo zakodowany” [24] -W Innymi słowy, publiczność po prostu nie będzie to dobrze, jeśli nie cofać się na ich możliwości rozumieją cię.

To znaczy najpierw mówią ludzie, co chcesz zapamiętać, i powtarzając go ostatni. To daje nacisk punktów kluczowych. Należy również spowolnić i mówić wyraźnie, kiedy dostarczyć kluczowych punktów. Według CUNY profesor i ekspert w dziedzinie komunikacji cyfrowej Cathy Davidson, „Kiedy wprowadzić produkt na początku komercyjnego i kiedy dostarczyć puentą na końcu, twoja dykcja jest znacznie wolniejsze i twoje słowa są starannie e-nun-ci -A-ted „. [25]

Należy stwierdzić, każdy punkt kluczowy, wspierać ją i podsumować. Nazywamy to wzorze potrójny S.

Która z tych dwóch przykładów jest łatwiejszy do zrozumienia?

Przykład 1:
„Te zamki i szwy są umieszczane w celu podniesienia współczynnika przenikalności przez około 2 litrów na metr kwadratowy na sekundę. Dodatkowo, kombinezon jest nieznacznie mniejszy, ponieważ pomiary siły są wrażliwe na wielkości i kolorze, aby różnica około 7 procent w aerodynamicznego, ponieważ wskazuje to, slajdów. Przez undersizing można zwiększyć przepuszczalność o co najmniej 2 litrów i może być więcej. Ale prawdziwy przełom jest teksturowane, wgłębieniami zwarta struktura rekina. Pod mikroskopem elektronowym w tunelu aerodynamicznym, struktura ta pojawia się w celu umożliwienia około 7 litrów dodatkowej przepuszczalności ponad 250 m trakcie schodzenia „.

Amazon e il logo di Amazon sono marchi di Amazon.com, Inc., o delle sue affiliate.