SVILUPPARE PUNTI CHIAVE DI FORZAUna volta che hai

TheMummichogblog è un partecipante al Amazon Services LLC Associates programma, un programma di affiliazione pubblicitario progettato per fornire un mezzo per siti per guadagnare tariffe pubblicitarie con la pubblicità e il link al amazon.com. Amazon, il logo di Amazon, AmazonSupply, e il logo AmazonSupply sono marchi di Amazon.com, Inc. o delle sue affiliate.

———

Развие силни Клучните точки
Откако сте планира вашата порака, развиен вашата цел, како и разбирање на публиката, вие сте во состојба да се утврди месо и компири на вашата презентација, вашата цел е секогаш да се да се префрлат на знаење и однесувањето на вашата публика.

“Она што го велам?” Тоа е секогаш добро прашање кога сте планира презентација. Може да имаат голема порака на највисоко ниво во умот, голема идеја за акција, но она што всушност се каже?

Најдобар начин да се развие содржина за телото на вашата презентација е да го разгледување. Запомнете, вие веќе научив многу со анализа на публиката, размислување за она што тие треба да знаат, како и прашања што може да побара, па имате многу содржина вителот околу во вашиот ум. Сега ние само треба да го добие и да го организира.

Постојат три дела на ефективна презентација: воведување, телото, и заклучок. Започнуваме со телото за да нашите повеќето релевантни клучни точки во прв план. Кои потоа ќе нè води да се создаде многу моќен вовед и заклучок.

Еве неколку методи бреинсторминг да се обидете:

Ги добиете сите мисли од главата на стикери, допрете го ова на тастатура, или да користите вашиот палците на вашиот паметен телефон, што е најудобна за вас.

Зборувајте како брзо може да се и снимање на вашиот глас, а потоа ја транскрибира.

Излезе со толку многу идеи што можеш, како најбрзо што можеш.

Не суди вашите идеи. Само да ги снимите како што дојде. Ако сте загрижени за велејќи глупави работи, може да се заокружи, не велејќи ништо на сите.

Замислете си дебатираат некој кој мисли дека сте надвор од базата, и ќе има шеесет секунди за да ја брани својата позиција. Снимање на себе.

Започнете насекаде. Вие не треба да започне во почетокот на вашата презентација.

Мозокот научниците сега знаат дека доаѓаат нови сознанија на моменти како овие. На “Аха!” момент ние често искуство е придружена од страна на “гама скок” -А ненадеен блесок на гама бранови активност во неокортексот, креативност центар на мозокот. Овие гама шила се случи по случаен избор, обично кога ќе се “прости” на проблемот и само слободен соработник околу неа. [21] Тоа е како брза КОЛЕКТИВНО напад дела. Со сите големи собирање на информации што веќе го направи, вашиот мозок е зрела за синтеза и да се вашите најдобри идеи надвор токму она што треба да се поддржи вашата цел.

За неговата нова презентација, Тад одбрал да пишуваат идеи брзо на пост-тоа белешки. Предноста на овој пристап е тоа што тој може да се организира група и белешките кога завршил КОЛЕКТИВНО напад. Види белешки Тад е на следната страница.

 

Сега Тад работа беше да им даде на овие идеи некаква структура.

Прво, тој ги стави во логички групи и даде етикета за секоја група.

Потоа тој се договорил идеи во секоја група во ред што изгледаше логично него: започне со податоците, каже како го добил на податоци, а потоа објасни податоци (види неговата конечна цел на следната страница).

Во последно Тад имаше неговите идеи организирани, и му биле потребни само околу половина час да се направи ова дело. Иако деталите беа од техничка природа, на презентацијата ќе биде едноставна: Неговиот нов тркачки костум беше побрз од било кој друг костум, тој може да докаже дека е

 

побрзо, и тој би можел да ви кажам зошто тоа е побрзо. Тоа беше неговата потреба за промена на парадигмата слушатели. Нешто повеќе ќе средена само нивните мозоци, отфрлање на влијанието на податоците, како и одложување на одлуката.

Обидете се да го тоа сами. Колективното својата напад вашите сопствени идеи и нив, тогаш групата. Каде ја гледате на врските помеѓу вашите идеи? Снимањето за не повеќе од три главни групи, а потоа организираме на идеи, со цел во рамките на секоја група. Овие групи ќе бидат главните теми на вашата презентација.

Три е шарм
Зошто Тад излезе со три групи на идеи? Зошто не четири или пет или шест?

Бидејќи тој е паметен. Тој знае моќта на “три”. Психолозите откриле дека, кога ќе се обидуваат да ги убедат некого, три тврдења се убедливи, двете често не се доволни, но четири премногу. Професори Сузан Б. Шу и Курт А. Карлсон да речеме, “Повеќе тврдења се подобри до четвртата барање, во кое време [слушатели] видите сите побарувања со скептицизам.” Истражувачите ова го нарекуваат ефект на “шармот на три”, и се сомневаат дека има нешто да се прави со колку просечен човек може да се справи со краткорочна меморија. [22]

Се разбира, големи комуникатори секогаш знае за шармот на три; тоа е зошто тие често се присутни три идеи, три главни точки, или три наоди за поддршка на барањето. Линколн зборувал за “владеење на народот, од народот и за народот”. Францускиот зборува за “слобода, еднаквост и братство”. Цезар рече: “Дојдов, видов, јас победив”. (Известување ние само ви даде три примери.)

“Никој не може да се сетам на повеќе од три точки.”

-Philip Крозби

Приказни, песни и шеги се полни со дрва ( “Три момци одиме во бар …”). Натуралист Дајан Акерман се одразува на овој модел: “Ние сме толку во љубов со модели кои ги опсесивно се создаде нашата сопствена земја, често во threesomes, како на пример наутро, напладне и навечер; три сестри чудно Магбет; тројцата мудреци; подготвени, во собата, оди; соната е три-дел форма; џинот е доделување на три желби; мали, средни и големи; ABCs; Goldilocks и три мечки; три малку свињи; и така натаму. Три чини дека нашиот модел на избор. “[23]

Запомни, ние рековме вашата презентација е во три дела; интро, телото, и на заклучокот. Па сега, имате три клучни точки во телото за поддршка на вашата цел. Сега можете да одлучи она што цел да ги стави во.

Triple S Формула
Како треба да ви презентираме вашиот поени?

Ние знаеме дека луѓето се сеќаваат на првиот и последните работи кои ги слушаат. Тие исто така се сеќавам повтори информации. Принципот е едноставен: Направете вашата точка на првата и последната-повторување, ќе им помогне на луѓето се запамети и да го разбере.

Ние сите знаеме дека меморијата е спукан, дека ние се сеќаваме само парчиња и делови од она што слушаме, и дека многу од она што мислиме дека се сеќавам е во ред. Психолозите велат: “Од перцепција во меморијата постојат повеќе можности за информации да бидат погрешно кодирани” [24] -во други зборови, публиката едноставно не ќе се добие тоа право, освен ако не се намали на нивните можности да ви се разбереме погрешно.

Amazon e il logo di Amazon sono marchi di Amazon.com, Inc., o delle sue affiliate.