SVILUPPARE PUNTI CHIAVE DI FORZAUna volta che hai

TheMummichogblog è un partecipante al Amazon Services LLC Associates programma, un programma di affiliazione pubblicitario progettato per fornire un mezzo per siti per guadagnare tariffe pubblicitarie con la pubblicità e il link al amazon.com. Amazon, il logo di Amazon, AmazonSupply, e il logo AmazonSupply sono marchi di Amazon.com, Inc. o delle sue affiliate.

Тоа значи велејќи дека прво што сакате луѓето да се сеќавам, и се повторува последен. Ова му дава акцент на клучните точки. Исто така треба да се забави и да се зборува јасно кога ќе ја испорача клучните точки. Според CUNY професор и експерт за дигитална комуникација Cathy Davidson: “Кога ќе се воведе на производот на почетокот на комерцијалните и кога ќе ја испорача Панч на крајот, вашиот дикција е многу побавно и вашите зборови се внимателно е-калуѓерка-ci -A-TED. “[25]

Треба да се наведе секој клучен момент, да го поддржат, а тоа резимираме. Ние го нарекуваме дека Triple S Формула.

Кој од овие два примери е полесно да се разбере?

Пример 1:
“На патентите и рабовите се поставени за да се подигне фактор на пропустливост за околу 2 литри на метар квадрат во секунда. Покрај тоа, тужбата е малку маломерен бидејќи мерењата сила се чувствителни на големина костим и да направат разлика од околу 7 отсто во аеродинамичен повлечете, како што е овој слајд покажува. Со undersizing ние може да го подобри пропустливост од најмалку 2 литри, а можеби и повеќе. Но, вистинскиот пробив е текстура, dimpled поврзано ајкулина структура. Под електронски микроскоп во воздушен тунел оваа структура се појавува за да се овозможи околу 7 литри на дополнителните пропустливост над секако планирам 250 метри. ”

Пример 2:
“Тужбата е дизајнирана да биде околу 11 литри повеќе порозни од други костуми на пазарот. Еве како тоа се распаѓа:

“Ние се 7 литри од нашите пробив дизајн користење на текстура, dimpled поврзано ајкулина, што ние го покажа со помош на електронски микроскоп во воздушен тунел симулирање на курсот 250 метри планирам.

“Ние се уште 2 литри со малку undersizing тужба, во која, исто така, намалување на околу 7 проценти од аеродинамичен повлечете.

“И ние се повеќе од 2 литри на метар квадрат во секунда од редизајнирање на патентите и рабовите.

“Тоа ќе придонесе за уште 11 литри пропустливост од било која друга боја.”

 

Што ќе забележите што е различно помеѓу две верзии?

Кој е повеќе разбирливи? Зошто?

Која е целта сумирање служи?

Иако деталите се мошне технички, повеќето од нас може да се следи Пример 2 многу подобро отколку Пример 1. Клучот точка доаѓа до предната страна ( “ќе добие уште 11 литри воздух со нашата тужба”); Потоа, по три предмети за поддршка на податоци, преглед на казната врски лак на пакувањето.

Известување на страница 71 како Тад користи алатката за планер да се развие оваа клучна точка.

Принципот тука е едноставна: Повторување точка го прави полесно да се запамети. Преку повторување ќе се зацврсти во нивните мозоци нов увид, на “Аха!” момент кој смени парадигма. Професионална шпори се добро свесни за овој принцип; како што вели Малком Gladwell “Се разбере она што се Најк и Кока-Кола се разбере: дека ако тие можат да направат нивните брендови насекаде, ако тие можат да ги гипс на билборди, на производ прикажува во продавници, на погодност продавница прозорци, на двете страни на згради , на маици и капчиња, на капи и на покривите на тркачки автомобили, во шарени шири во тинејџерски списанија, тие може да се направи нивната порака невозможно да се игнорира. Тајната не е измама, но повторување, не се врти, но подмолна обичен зборување. “[26]

Вашата цел е да се направи вашата порака невозможно да се игнорира, да се вклучат и наемам повторно на мозокот на вашите слушатели. Можете да го направи тоа со наведување, поддршка и резимирање на секоја клучна точка.

Можете да ги користите овој Triple S Формула комуникација во многу ситуации, а не само во формална презентација. Употребете го кога вашиот шеф ви прашува прашање, кога ќе се реагира на состанок, кога сте на телефонот со клиентот. Формулата која им помага на вашите слушатели се запамети и да го разбере вашиот поени.

Во својата презентација Amita, таа му рекла на купувачи тие никогаш не ќе имаат повеќе или помалку инвентар отколку што е потребно. Таа излезе со три точки за поддршка на тоа тврдење и се користат на Triple S Формула да се планираат од оние точки. (Погледнете како клучни точки Amita се избувнал во илустрацијата која започнува подолу.)

Amita кажува убедлив приказна за тоа како компанија ја разликува од типичните производителот наместо предизвикувајќи проблеми за нејзините клиенти како “други” не, таа е нивно решавање. И сега таа има три силна поддршка поени.

Како за вашата презентација? Дали би можеле да ги користат алатка на планерот да излезе со силна поддршка поени? Можете ли да ги стави во Triple S формула, како што Amita има направено?

———

Fampivoarana Strong HEVI-DEHIBE
Rehefa efa nikasa ny hafatra, mandroso ny fikasany, ka ho azonareo tsara ny mpanatrika, ianao eo amin’ny toerana mba hamantarana ny hena sy ny ovy ny famelabelaranao, miaraka amin’ny tanjona ho foana ny manilika ny fahalalana sy ny fitondran-tena ny mpihaino.

“Inona no tokony holazaiko?” Izany foana fanontaniana tsara ianao, rehefa mieritreritra ny famelabelarana. Mety manana lehibe-sehatra ambony hafatra ao an-tsaina, lehibe mba hizara hevitra, nefa inona no tena hoe?

Ny fomba tsara indrindra mba hampitombo ny votoaty ho an’ny vatana ny famelabelaranao dia ny Medina izany. Tadidio fa efa nianatra zavatra betsaka amin’ny alalan’ny famakafakana ny mpanatrika, nieritreritra ny zavatra tokony ho fantany, ary koa ny fanontaniana mba hanontany, ka manana be dia be ny votoaty fotsiny no nanodidina ao an-tsainao. Ankehitriny dia mila fotsiny mba hiala izy, ka haka azy nandamina.

Misy ampahany telo ho mahomby famelabelarana: ny teny fampidirana, ny vatana, ary ny famaranana. Isika manomboka amin’ny vatana mba hahazoana ny foto-kevitra mavesa-danja indrindra avy manan-danja voalohany. Izany dia hitarika antsika avy eo mba hamoronana tena mahery vaika teny fampidirana sy ny famaranana.

Ireto misy fomba brainstorming mba hanandrana:

Get ny eritreritra rehetra avy amin’ny lohanao amin’ny Post-ny, tap izany avy amin’ny keyboard, na mampiasa ny ankihiben-tànany eo amin’ny finday avo lenta-na inona na inona ny aina indrindra ho anareo.

Miresaha haingana vitanao, ary hanoratra ny feonao, dia hanoratra izany.

Andeha hiara-miakatra na iza na hevitra araka izay azonao atao, haingana araka izay azonao atao.

Aza mitsara ny hevitra. Fotsiny hanoratra azy araka ny ho avy. Raha manahy ianao momba ny hoe moana zavatra, dia mety hiafara nanao hoe: na inona na inona mihitsy.

Amazon e il logo di Amazon sono marchi di Amazon.com, Inc., o delle sue affiliate.