Ti sei mai chiesto come funzionano i bodycam di po

TheMummichogblog è un partecipante al Amazon Services LLC Associates programma, un programma di affiliazione pubblicitario progettato per fornire un mezzo per siti per guadagnare tariffe pubblicitarie con la pubblicità e il link al amazon.com. Amazon, il logo di Amazon, AmazonSupply, e il logo AmazonSupply sono marchi di Amazon.com, Inc. o delle sue affiliate.

https://thejournal.mt/everan-wonderd-how-police- -odycams-work/

———-

Přemýšleli jste někdy, jak funguje policie Bodycams?

Policejní síla Malta prochází “transformační strategií” ve snaze modernizovat své hlavní role a funkce. Rozsáhlá práce prováděná v rámci síly je prokázáno, že je plodná, a se odráží v nárůstu důvěry veřejnosti, což se zvyšuje z 54% na 58%, jak je potvrzeno nedávným průzkumem Eurobarometru. Tento stejný průzkum také prokázal pokles o 8%, od 38% na 30%, z těch, kteří nemají důvěru v sílu.

Výsledky jsou nepochybně, nedosáhly přes noc. Ve skutečnosti, v průběhu minulých měsíců vláda investovala téměř 5 milionů EUR v nových iniciativách, se zaměřuje na více servisně orientované policejní, spíše než konvenční disciplinární síla, kterou jsme zvykli jako lidé a zemi.

Viděli jsme velký vnitřní vývoj v rámci síly, spolupráce v neustálém profesním rozvoji se studiem na University of Malta a probíhajícím projektem komunitního policejního projektu.

Snad však jeden z nejvíce pozoruhodného vývoje je zavedením karodových karet na policejních uniformě, s investicí přibližně 1 milionu €. První svého druhu se tento projekt spáchá sílu, aby se stal transparentnější a odpovědnější ve svých operacích.

Se všemi systémy a vybavením na místě, karoskamery jsou nyní používány každým provozním policistou. Jedním z jeho hlavních rysů je, že přístroj se aktivuje okamžitým způsobem, jakmile je kontakt s veřejností.

Jaké jsou výhody bodykam?

Kromě posílení pojmů odpovědnosti a autority tyto karomonové poskytují různé další výhody, které zahrnují:

Obvinění o špatném policejním řízení by se měla snížit z důvodu stanovení tvrdých důkazů;
Vyšetřování budou posíleny s audiovizuálními důkazy, včetně kritických momentů, jako kdyby policejní důstojníci musí jednat o zprávy o domácím násilí;
Účinnost v soudním procesu;
Zlepšení interakce mezi veřejností a policie;
Vylepšení rozhraní policie s veřejností;
Dostupnost záběry z reálných scénářů pro lepší policejní školení.
Policejní síla také zavedla vnitřní politiku, která je povinná pro všechny provozní policisty, aby nosili Bodycam, jakmile budou hlásit za práci. Proto, když policejní důstojník ví nebo má důvod pro potenciální interakci s veřejností, zejména v případech prevence, vyšetřování, a nebo odhalování trestných činů, by se bodykamy aktivovaly automaticky.

Jak fungují?

Tyto kamery mají řadu inovativních funkcí, které zahrnují:

Vyrovnávací paměť – Když je fotoaparát přepnut do režimu události, spustí se ihned za dva minuty předem, aby byl faktický s každým možným scénářem;
Smart Holsters – Bodycams nabízejí automatizované funkce policistům v kritických okamžicích, jako je například potřeba použití střelných zbraní nebo taser. Realisticky, pokud důstojník se ocitne v situaci, kdy je potřeba střelná zbraň, zapnutí Bodycam je poslední věc na mysli. Je však nezbytné zaznamenávat tyto momenty pro důkazy a tato funkce zajišťuje, že fotoaparát automaticky zapne.
Více těleso-varování kamery na místě – Ostatní inteligentní funkce zahrnují automatizační snímače, které detekují další bodykamy v oblasti a automaticky zapíná, pokud je aktivován, a proto aktivuje více policistů pracujících v operaci.
Tlačítko záložky – to umožňuje důstojníkům poznamenat určitý okamžik, například když dojde ke změně.
Režim Live Operations – LIVE LIVE. Tato funkce může být zvláště užitečná při vysoce bezpečnostních operacích, protože poskytuje živé krmení toho, co se děje na zemi.
Viděli jste tyto bodykam v akci?

https://thejournal.mt/ever-wondered-how-Police-Bodycams-works/

———-

Har du nogensinde spekuleret på, hvordan politiets bodycams arbejder?

Malta politistyrken gennemgår en “transformationsstrategi” for at modernisere sine vigtigste roller og funktioner. Det omfattende arbejde, der udføres inden for kraften, viser sig at være frugtbart og afspejles også i stigningen i den offentlige tillid, der stiger fra 54% til 58%, som bekræftet af den nylige Eurobarometer-undersøgelse. Denne samme undersøgelse viste også faldet på 8%, fra 38% til 30% af dem, der ikke har tillid til kraften.

Resultaterne er utvivlsomt ikke opnået natten over. Faktisk investerede regeringen i de seneste måneder næsten 5 mio. EUR i nye initiativer med fokus på en mere serviceorienteret politi, snarere end den konventionelle disciplinære kraft, vi er blevet vant til som et folk og land.

Vi har set store interne udviklinger inden for kraften, samarbejdet i kontinuerlig faglig udvikling med studier ved University of Malta og det igangværende fællesskabspolitiske projekt.

Men måske har en af ​​de mest bemærkelsesværdige udviklinger været indførelsen af ​​bodybams på politiets uniformer, med en investering på omkring 1 mio. EUR. En første af sin art, dette projekt forpligter sig til at blive mere gennemsigtig og ansvarlig i sine aktiviteter.

Med alle systemer og udstyr på plads bruges bodybams nu af hver operationel politibetjent. En af hovedtræk er, at enheden aktiveres på en øjeblikkelig måde, når der er kontakt med offentligheden.

Hvad er fordelene ved bodybams?

Ud over styrkelsen af ​​begreberne ansvarlighed og myndighed giver disse bodycams forskellige andre fordele, som omfatter følgende:

Påstande om dårlig politi bør falde på grund af, at der leveres hårdt bevis
Undersøgelser vil blive styrket med audiovisuelle beviser, herunder kritiske øjeblikke som f.eks. Politifolk skal handle på rapporter om vold i hjemmet;
Mere effektivitet i retsprocessen;
Forbedret interaktion mellem offentligheden og politiet;
Forbedring af politiets grænseflade med offentligheden
Tilgængelighed af optagelser af virkelige scenarier for bedre politiuddannelse.
Politistyrken har også indført en intern politik, der gør det obligatorisk for alle operationelle politibetjente at bære BodyCam, så snart de rapporterer om arbejde. Når en politibetjent kender eller har grund til en potentiel samspil med offentligheden, især i tilfælde af forebyggelse, undersøgelse og eller påvisning af strafbare handlinger, skal BodyCams aktiveres automatisk.

Hvordan arbejder de?

Disse kameraer har en række innovative funktioner, som omfatter:

Buffering – Når kameraet skifter til hændelsesmodus, starter den optagelse straks om to minutter på forhånd for at være faktum med alle mulige scenarier;
Smart Holsters – Bodycams tilbyder automatiserede funktioner til politibetjente i kritiske øjeblikke, som når der er behov for brug af skydevåben eller tasers. Realistisk, hvis en officer finder sig i en situation, hvor der er brug for en skydevåben, er tænder på Bodycam det sidste på hans sind. Men det er afgørende at registrere disse øjeblikke for bevisets skyld, og denne funktion sikrer, at kameraet tændes automatisk.
Flere Body-Warn-kameraer på stedet – Andre smarte funktioner omfatter automatiseringssensorer, der registrerer andre bodycams i området og tændes automatisk, hvis man aktiveres, og derfor hjælper flere politibetjente, der arbejder sammen i en operation.
Bogmærke knap – Dette gør det muligt for officerer at bemærke et bestemt øjeblik, f.eks. Når der opstår en ændring.
Live Operations Mode – kan streames live. Denne funktion kan være særlig nyttig under højsikkerhedsoperationer, da det giver et live-feed af, hvad der sker på jorden.
Har du set disse bodybams i aktion?

Amazon e il logo di Amazon sono marchi di Amazon.com, Inc., o delle sue affiliate.